איך לבחור קלנועית מתאימה?

איך לבחור קלנועית

איך לבחור קלנועית מתאימה היא שאלה רצינית.

עבור אנשים רבים עם ניידות מוגבלת קלנועית היא אלטרנטיבה מצוינת היכולה לעזור להם לנוע ממקום למקום בבטיחות ובנוחות.

אנשים רבים מעדיפים קלנועית על כיסא גלגלים כי הם יותר אטרקטיביים יותר מבחינה ויזואלית, הם קלים יותר, קומפקטיים ובעלי יכולת תמרון טובה יותר. קלנועית קטנה יכולה לנוע בתוך מבנים, במקומות צרים. להיכנס למעלית, לתחבורה ציבורית ואף לקחת במטוס לחופשה בחו”ל.

את מרבית הקלנועיות הקטנות ניתן לקפל או לפרק ולהכניס לתא המטען של הרכב. ניתן לנסוע עם קלנועית מהדגמים הללו בפארקים, במדרכות ובכל מקום בסביבת הבית.

קלנועיות גדולות כמו אלו המשווקות ע”י אפיקים רכב חשמלי הינן בעלות מושב יחיד או זוגי ומיועדות לנוע רק בכבישים ומדרכות. לא ניתן להיכנס איתן לתוך מבנים ויש לקחת בחשבון שיש צורך במקום אחסון והטענה מחוץ לבית.

מאמר זה “איך לבחור קלנועית” כולל את כל הקריטריונים לבחירה נכונה של קלנועית עבורכם:

נוחות ובטיחות

כדי להבטיח את הצרכים של המשתמש בקלנועית. חשוב לוודא ישיבה נוחה, כפות הרגלים צריכות לנוח על רצפת הקלנועית בנוחות ולא לבלוט מחוץ למסגרת הקלנועית.

יציבות בסיס הקלנועית משפיע מאוד בזמן נסיעה בשיפועים ובפניות חדות. יש לוודא הימצאות גלגלים מונעי התהפכות בחלק האחורי של הקלנועית וגם גלגלים רחבים המשפיעים באופן ישיר על יציבות הכלי.

מערכת ההנעה

הנעה קדמית – מיועד בעיקר לשימוש פנימי, יחידת הנעה קדמי פחות חזקה מאשר הדגמים בעלי ההנעה האחורית. קלנועיות עם הנעה קדמית מומלצות רק עבור משטחים חלקים ומישוריים, בעליות או שטח משובש יהיה לקלנועית קושי לנסוע לאורך זמן.

הנעה אחורית – קלנועית בעלת הנעה אחורית לרוב יהיה לה מנוע חזק יותר ותוכל לנסוע לטווחים גדולים יותר.

עם הנעה אחורית הקלנועית תתפקד הרבה יותר טוב בשטח משובש, שבילים ועליות. לרוב הקלנועיות גדולות יותר מאשר אלו עם ההנעה הקדמית, מהירות יותר ומתאימות גם לשימוש חיצוני ולמרחקים גדולים יותר.

חשוב לוודא שבקלנועית יש מערכת בלימה אלקטרונית אוטומטית שמאפשרת עצירה מלאה ומהירה ללא צורך בשימוש בידית או דוושה לצורך עצירת הקלנועית.

מצברים

מערכת החשמל בקלנועית היא 24 וולט המסופקת ע”י שני מצברי ג’ל לפריקה עמוקה שיכולות לספק חשמל יציב לאורך זמן. המצברים לא ניתנים להחלפה עם מצברים רגילים כמו לרכב כי תפקידם לתת כוח מתמשך ולא רק לצורך התנעה כמו ברכב. מצברי הג’ל גם אינם נוזלים ולכן גם מותרים להטסה. מי שלוקח את הקלנועית אתו לנסיעות לחו”ל חייב לוודא שהמצברים מאושרים להטסה.

גלגלים

התמרון של הקלנועית תלוי במידה רבה בגודל הגלגל. גלגלים קטנים משפיעים על תמרון הכלי  תמרון אבל להקטין את האחיזה בדרך. צריך למצוא את השילוב הנכון כך שיעניק יציבות מרבית תוך יכולת תמרון טובה.

ישנם מספר סוגי צמיגים: צמיגים פנאומטיים, כמו במרבית המכוניות, הם נוחים יותראבל צריכים תחזוקה והחלפה כאשר הצמיג שחוק או כשיש תקר (פנצ’ר).צמיגים מלאים בקצף – הם כמעט ולא זקוקים לתחזוקה אך פחות נוחים בנסיעות ארוכות. ישנם גם גלגלים שלמים( מלאים, ללא צמיג) אלו קשים מאוד, מתאימים רק לשימוש פנימי, כמעט ולא זקוקים לתחזוקה והרבה פחות נוחים

מושב

הישיבה בקלנועית מהווה שיקול חשוב בבחירת הקלנועית המתאימה. יש לוודא שניתן לכוון את גובה המושב ואת ידיות המושב. שניתן בקלות לשלוף את המושב והכי חשוב שיהיה נוח לאורך זמן.

איך לבחור קלנועית מתאימה – סיכום

התאמת הצרכים של המשתמש בקלנועית עם התכונות המוצעות על ידי היצרן היא השיקול החשוב ביותר. איפה נשתמש בקלנועית? האם הקלנועית בממדים הנכונים ומתאימים  לגודל של המשתמש? מענה לשאלות אלה תבטיח כי הקלנועית שתיבחר הניידות תהיה הטובה ביותר עבורכם.

וודאו שלקלנועית יש תו תקן מאושר ע”י מעבדה מורשית בישראל, דבר המבטיח שהקלנועית בטוחה לשימוש.

בקשו לנסות את הדגמים שנראים לכם. ישנם משווקים שגם נותנים את הקלנועית לתקופת התנסות ללא חיוב, נצלו זאת על מנת לוודא שאכן הקלנועית מתאימה לכם.

איך לבחור קלנועית
קלנועית חשמלית | קלנועית מתקפלת